Portfolio

Nazywam się Bartek Przybyszewski i jestem dziennikarzem-freelancerem publikującym m.in. w Wirtualnej Polsce, Gazeta.pl, Onecie i w dwutygodniku Popmoderna.

W trakcie swojej kariery dziennikarskiej przeprowadziłem dziesiątki wywiadów (również przed kamerą) i napisałem setki tekstów, przede wszystkim związanych z kinem, komiksem i nowymi mediami. Prowadzę też bloga pt. „Liczne rany kłute”, na potrzeby którego w latach 2016-2020 napisałem kilkaset tekstów.

W roku 2019 wspólnie z Krzysztofem Gonciarzem napisałem wywiad-rzekę pt. „Rozum i godność człowieka”, która sprzedała się w nakładzie ponad 20 tysięcy egzemplarzy.

 

Wybrane teksty i filmy z lat 2012-2020

Teksty:

„Wolę czytać pornosy niż spoty partyjne”

Wywiad z lektorem Tomaszem Knapikiem przeprowadzony dla weekendowego magazynu Gazeta.pl.


 

„Nie warto ginąć za idee. Zwłaszcza te iluzoryczne”

Wywiad z Kazikiem Staszewskim przeprowadzony dla weekendowego magazynu Gazeta.pl.


 

„Jak Rosiński i Van Hamme odmienili historię europejskiego komiksu”

Historia powstania „Thorgala” – jednej z najsłynniejszych europejskich serii komiksowych.


 

„Dlaczego katastrofa smoleńska stała się memem?”

Artykuł napisany w dziesiątą rocznicę katastrofy dla serwisu Noizz.pl.


 

„Prowadzę duży biznes, aktualnie z przychodami zero”

Artykuł o tym, w jaki sposób polska branża filmowa radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemia koronawirusa. Na zlecenie serwisu Noizz.pl rozmawiałem m.in. z reżyserem Janem Komasą.


 

„Jestem zmęczony wstydem za Janusza”

Wywiad z raperem Tym Typem Mesem, przeprowadzony dla tygodnika Popmoderna.


 

„Tylko nie uszkodź gołębia”

Artykuł wspomnieniowy o animowanym serialu „Spider-Man” z lat 90.


 

Filmy:

„Co słyszą wegetarianie i weganie” – film mojego pomysłu, w którym znane osoby niejedzące mięsa opowiadają, co słyszeli od „mięsożerców”.

 

„Lektorzy opowiadają o swoich wpadkach” – wyreżyserowany przeze mnie film, w którym swoje kariery wspomina trójka znanych polskich lektorów: Krystyna Czubówna, Tomasz Knapik i Maciej Gudowski. Prawie 4 miliony wyświetleń.

 

Pierwszy odcinek prowadzonego przeze mnie formatu „Szczerze z YouTuberem” – serii, w której przed kamerą przeprowadzałem wywiady z twórcami internetowymi.

 

„Gwiezdne wojny w 2 minuty” – animowane streszczenie pierwszych sześciu epizodów „Gwiezdnych wojen”, opublikowane z okazji premiery „Przebudzenia Mocy”. Na YouTubie prawie pół miliona wyświetleń, na Facebooku prawie 1,5 miliona.

 
 

Referencje:

Filip Połoska, redaktor naczelny Noizz.pl:

Bartek jest zaangażowaną, bardzo kreatywną osobą, która od razu odnajduje się w nowych projektach. Ma świetne, unikalne wyczucie tematów oraz internetowych trendów i umie na nie celnie reagować, zawsze z wyczuciem dobrego smaku. Jego formaty wideo z lektorami, rysowanki czy „Szczerze z YouTuberem” należą do jednych z najlepszych produkcji Gazeta.pl.

Hanna Rydlewska, publishing director w Vogue Polska:

Bartek Przybyszewski jest kreatywny i samodzielny, bardzo angażuje się w pracę. Posiada dużą wiedzę o popkulturze i nowych mediach. Potrafi pracować w zespole i realizować wytyczone cele, także pod presją czasu. Sprawnie operuje słowem i obrazem – jako autor tekstów oraz koncepcji wideo.

Kamil Rutkowski, creative director of video w Gazeta.pl:

Bartek jest jedną z najbardziej kreatywnych osób z jakimi pracowałem. Chętnie podejmuje się nowych rzeczy, jest zorganizowany i pracowity. Do każdego projektu bardzo dokładnie się przygotowuje, ma świetne wyczucie internetowych trendów, jest twórcą, który ogromną wagę kładzie na jakość produkowanych przez siebie treści. Bardzo często wychodzi z inicjatywą i zawsze pozostaje wierny etyce dziennikarskiej.